pirmdiena, 2009. gada 16. novembris

Ubuntu 9.10

"Beidzot! Beidzot Linux ir nonācis pietiekoši tālu, lai parastais lietotājs varētu operēt savu datoru vismaz tik pat vienkārši kā Windows lietotājs."
Tādas bija ( un joprojām ir ) manas izjūtas pēc instalācijas un ~ 0,5 stundas lietošanas, kas bija nepieciešama, lai savestu sistēmu pilnīgā lietošanas kārtībā.

Bet par visu pēc kārtas. Sākot ar instalāciju. Nekādu principālu izmaiņu šeit nav - process jau tā ir pietiekoši vienkāršs, no 6 soļiem sastāvošs.

Pirmā pamanāmā izmaiņa ir mirgošais Ubuntu logo uz melna fona, kamēr notiek instalatora ielāde.

Nākošā pārmaiņa, ko var pamanīt ir Ubuntu "pašlielīšanās", kamēr notiek failu kopēšana un instalācijas noslēgumā. Nez'  kur tas jau ir manīts? Visās M$ windows instalācijās.Vēl viens "pārsteigums" gaida, jau pēc instalācijas noslēgumā nepieciešamās datora pārstartēšanas.  "Login screen" ir dizainiski pārstrādāts.Noklusētais Ubuntu logu pārvaldnieks ir GNOME. ( KDE piekritējiem visvienkāršāk ir instalēt Kubuntu, kur GNOME ir aizstāts ar KDE .)

Kā jau pierasts "tīra" sistēma uzreiz neesot lietojama - šoreiz tas tā gluži nav, OpenOffice, Firefox un pārējās offisa cilvēkiem nepieciešamās lietas jau ir izinstalētas. Tas, ka tās nav gluži tās, ko gribētos, ir paša lietotāja problēma. Ja nu reiz gribas lietot Thunderbird, klausīties MP3 mūziku, spēlēt flash spēlītes - veram vaļā "Ubuntu Software Center" .Neliela atkāpe: 99% no Ubuntu domātās programmatūras tiek izplatīta caur dažādiem repozitorijiem. Līdz šim lai, uzinstalētu MP3 attbalstu vajadzēja pievienot mediabuntu repozitoriju pie sistēmas izmantotajiem programmatūras avotiem. Ubuntu 9.04 to izdarīt bija jau nedaudz vienkāršāk, kā iepriekš, bet ... Ubuntu 9.10 nav jādara pat tas.

Tātad, lai uzinstalētu MP3 atbalstu atveram "Ubuntu Software Center" un labajā augšējā stūrī rakstām mp3 . Tiks atlasīts saraksts ar pakotnēm, kam ir kaut kāds sakars ar MP3 failiem. Par cik Ubuntu ( līdzīgi, kā jebkurš mūsdienīgs Linux distributīvs ) cenšas pasargāt lietotājus no nepatikšanām ar autortiesībām u.t.t. , tad pakotne "Ubuntu restricted extras"ar mp3 atbalstu ir jāuzinstalē katram pašam ( tādā veidā katrs pats uzņemas atbildību). Uzklikšķinot uz pakotnes nosaukuma atvērsīes plašāks pakotnes apraksts, zem kura būs atrodama poga "Install". Spiežam pogu un pēc brīža klausamies podkāstus MP3 formātā. Līdzīgi var uzinstalēt gandrīz jebkuru pakotni, kas ir domāta Ubuntu. Viens no izņēmumiem ir Skype, ko var lejulādēt no skype.com .

Vēl viena lieta, ar ko noteikti saskarsies ATI vai nVidia videokaršu īpašnieki ir draiveri. Par cik Linux draiverus raksta paši karšu izstrādātāji, pakotnes kodu "neatverot", tad šie draiveri pēc noklusējuma netiek lietoti. Šo var mainīt caur "Hardware Drivers".  Šī programma pati sameklēs un piedāvās uzinstalēt atbilstošos draiverus, lietotajam tikai vajadzēs ievadīt  paroli, kā apstiprinājumu. Lieki teikt, ka senākās Ubuntu versijās tas nebija tik vienkārši. Caur šo programmu tiek ie(/at)spējoti "proprietary" jebkuri (īpašuma) draiveri, kas tiek uzinstalēti. Viena lieta, gan jāņem vērā vienlaicīgi darbināt Software Center un Hadrware drivers neizdosies.

Ubuntu ir piejams arī daudziem tik ļoti mīļais klaviatūras izkārtojums "latvian (Aphostrophe)" .

Tad nu lūk, īss ieskats manuprāt ir dots. Kā var redzēt, no komandrindas nekas nav jādara, līdz ar to uzņemšos to grēku teikt, ka šis "gala lietotājam" visdraudzīgākais Linux, kāds šobrīd ir redzēts. Protams, lietotājiem, kam M$ lietošana ir asinīs, un kaut ko jaunu apgūt nav ne mazākās vēlmes, arī šis nederēs.

7 komentāri:

 1. Nu MP3 atbalsts jau tālajā 6.10 versijā man šķiet tika lejuplādēts automātiski! :) Jup un pa tiem draiveriem ir interesanti :D Piemēram dēļ draiveru nesavietojamības man 8.10 nestrādāja lietojot standarta driveri! Bij jāliek iekšā toreiz caur LiveCD manuāli draivers! Protams to izcīnot viss aizgāja! :)

  Mjā.. un žēl ka Windows vēl tik tālu nav aizgājis ka standartā iekļauj Latvian (') keyboardu! Parastā klientu prasība vēl joprojām ir tilde, un lai strādātu apastrofs, kgan jau sen esmu pieradis pie [Alt] jeb Latvian QWERTY! :)

  AtbildētDzēst
 2. Kad Ubuntu bija tikai 6.10, tad vēl nelietoju, bet automātiski varēja būt tikai, ja jau mediabuntu repo bija pielikts.

  AtbildētDzēst
 3. Pirms kādas nedēļas ar biju uzlicis, nonesu nost dienu pēc mocībām.
  ATI videokartes draiveri sūkā, pat ja skaitās ka uzlikti, pat webu brauzējot pie scrolla raustās.
  Instalējot softus pie katras sūda prasa ievadīt paroli. Ja tā ir gara - baigi traucējoši. Uz winduļa pietiek apstiprināt, ka softam uzticies ar vienu peles kliku. Ievadot šo paroli man nekas nenotiek. Pasākums pakaras uz nenoteiktu laiku. Var darīt visu ko citu, kas nav saistīts ar administratīvām tiesībām. Kaut kāds sūc! Autorizēšanas procesu nokaujot viss notiek - var instalēt visu, ko vajag. Tb ir aptuveni tā ka paroli apstiprina, izsniedz atbildi, bet tur arī apstājas.

  Kaut cik sakarīgi kko izdarīt var tikai ar sudo no komandrindas, kas atkal nav ērti.
  Tāpat pie programmu palaišanas joprojām nav ieviesuši iespēju palaist programmu kā administaroram. Lai to izdarītu - atkal ir jāzin, kā to darīt komandrindā.

  AtbildētDzēst
 4. Viss jau ir lieliski, bet, ja nav pieejams aktīvs interneta pieslēgums, tad diezgan grūti būs ar draiveriem un programmām.

  AtbildētDzēst
 5. ->piu
  Tieši kāda videokarte tev ir, cik RAM un kas par proci?
  Vai bremzē visas lapas, jeb tikai ar flash ?
  ATI/nVidia draiveru uzlikšanai var izmantot envy ( envy-ng ).

  AtbildētDzēst
 6. Tik jauki jau viss nav:
  1. Pēc piedāvātā (ieteicamā caur aparatūras driveri) uzlikšanas nvidia G105M (piedāvā versiju 185), pēc pārstartēšanas ir 6 ekrāni, un ja nezini kā nokunfigurēt xorg.config, tad parasts lietotājs var tikai pārinstalēt Linux vai labākajā gadījumā noņemt to driver.
  2. Man ir acer 5738g - tie tagad ir katram otrajam, kas tagad pērk - mikrofons nestrādā - tur atkal jābakstās pa alsamixer, kas ir murgs - vismaz 10 soļi.
  3. Skype līdz ar to arī var tikai rakstīt.
  4. Būtu labi, ja kāds ieliktu gatavu hrefu uz konkrētu Nvidia G105M driver priekš G105M laptopam (to tur ir kā dubļu) un gatavu xorg.config - es (un ne tikaI) FORUMOS ir 100 versijas un 100 paskaidrojumi - katrs kuļas kā māk un kā es varu zināt vai "it's works for me" strādās arī man.
  5. Ja uzliek nepareizu driver, noņemt to ir problēma (vismaz man).
  6. Nerunāsim par dosbox wine utt. katrs jau ir pieradis strādāt ar kaut ko un kāpēc es nevaru uzlikt ACDsee, vai man būtu jāmācās Gimp?
  7. Ja ir tieksme čakarēt kompi, nevis strādāt ar to, tad balsoju par Ubuntu (man pašam ir) - ir jau tā patīkamā apziņa, ka nezodz...

  AtbildētDzēst
 7. Jakas, es izmantoju Netbook versiju... man tā daudz vairāk patīk. Es neesmu liels un advancēts Linuksoids, tāpēc instalēju visu kā ir. Netbook versija 9.10 ir jauka lieta klāt manam WinXP it īpaši kad tas iekrīt pavisam totālā marazmā vai man īpaši sāk kretinēt tā lēnīgums un čakarēšanās ap HDD.

  AtbildētDzēst