ceturtdiena, 2010. gada 30. septembris

Vai balsot? Kā balsot?

Atļaušos arī es par vēlēšanu tēmu izteikties. Visriņķī ir dzirdami dažādi viedokļi par to, kā vajag balsot - kardināli atšķirīgi viedokļi. Bet nevarētu teikt, ka visi būtu sakarīgi pamatoti. Pacentīšos aprakstīt kas notiek ar vēlētāja (ne)nodoto balsi - так сказать, на пальцах показать.

Ilustrācijai grafiks ar 4 vēlētāju grupām.

1. grupa - vēlēšanās nepiedalās.

Efekts:
 1. Nepiedaloties samazina to  vēlētāju skaitu, kas nepieciešams, lai pārvarētu 5% barjeru. Ir taču atšķirība starp 5% no 100 un 5% no 80.
 2. Referendumā nepieciešama mazāka aktivitāte, jo lai referendums būtu "noticis" jāpiedalās noteiktam % no vēlēšanās piedalījušamies vēlētājiem. Tādejādi skaitliski nelielāka vēlētāju daļa var pamanīties uzspiest savu viedokli.

2.grupa - vēlēšanās piedalās, bet biļetens nav derīgs.

Efekts:
 1. Balss netiek ņemta vērā rēķinot 5% barjeru ( Saeimas vēlēšanu likuma 38.pants 1.punkts ).
 2. Pretējs efekts 1. grupas efektam nr.2 .

3. grupa - nobalso par partiju, kas nepārvar 5% barjeru.

Efekts:
 1. Balss tiek ņemta vērā rēķinot 5% barjeru
 2. Pretējs efekts 1. grupas efektam nr.2 .
 3. Balss neietekmē vietu sadalījumu starp Saeimā iekļuvušajām partijām.

4. grupa - nobalso par partiju, kas pārvar 5% barjeru.

Efekts:
 1. Balss tiek ņemta vērā rēķinot 5% barjeru .
 2. Pretējs efekts 1. grupas efektam nr.2 .
 3. Balss ietekmē vietu sadalījumu starp Saeimā iekļuvušajām partijām.

Tātad sanāk, ka reālo vietu sadalījumu Saimā nosaka tikai tie 40% ( skat. grafiku ), kas nobalsojuši par Saeimā iekļuvušajām partijām. Manuprāt ir vērts aizdomāties par "protesta balsojumu" ar nederīgu vēlēšanu zīmi vai neiešanu uz vēlēšanām. Nauda par vēlēšanu rīkošanu tiek ņemta no nodokļos iekasētās naudas un vēlēšanas biļetenu skaits atbilst potenciālo vēlētāju skaitam. Sanāk, ka "protestējot" izšķiežam pašu maksātos nodokļus un ļaujam salīdzinoši nelielam skaitam vēlētāju noteikt valsts ( un savu ) nākotni vismaz uz nākošajiem 4 gadiem. Turklāt Saeimā 100 deputāti tiks ievēlēti neatkarīgi no vēlētāju aktivitātes -> nepiedaloties vēlēšanās esam ar mieru maksāt algu vienalga kuriem 100 cilvēkiem.

4 komentāri:

 1. [...] This post was mentioned on Twitter by Kārlis and Uldis Balodis, Uldis Balodis. Uldis Balodis said: http://bit.ly/bgFaNl Ja tie citi, tad es ar. [...]

  AtbildētDzēst
 2. http://web.cvk.lv/pub/public/29492.html

  Nav variants "tukšā aploksne"

  31. pants
  5) Par nederīgām uzskatāmas saplēstas vēlēšanu aploksnes, vēlēšanu aploksnes, kuras nav apzīmogotas ar attiecīgās vēlēšanu iecirkņa komisijas zīmogu, kā arī vēlēšanu aploksnes, uz kurām nav norādīts attiecīgo vēlēšanu nosaukums un ievēlējamās Saeimas kārtas numurs.

  - jeb citiem vāriem - arī tukšās aploksnes.

  ja vēl neticam, tad paskatamies
  33. pants
  (3) Par vēlēšanu aploksnēm bez derīgām vēlēšanu zīmēm uzskatāmas aploksnes, kurās ir saplēstas vēlēšanu zīmes, kā arī tukšās vēlēšanu aploksnes.

  38. pants. (1) ... Deputātu vietu sadalē nepiedalās tie viena nosaukuma kandidātu saraksti, kuri kopā pa visu Latviju saņēmuši mazāk par pieciem procentiem no nodoto balsu kopskaita, neatkarīgi no tā, vai šā nosaukuma kandidātu saraksti bija izvirzīti vienā vai vairākos vēlēšanu apgabalos. Par nodoto balsu kopskaitu (vēlēšanās piedalījušos vēlētāju kopskaitu) uzskatāms derīgo vēlēšanu aplokšņu kopskaits.

  Jeb citiem vārdiem sakot - tukšā aploksne palielina 5% barjeru.

  AtbildētDzēst
 3. [...] Balodis: Vai balsot? Kā balsot?   Tweet ‹ Pret Nacionālo ziņu aģentūru LETA vērsts [...]

  AtbildētDzēst
 4. vienigais kam izdevigs ir tukso aploknu balsojums ir sc.. tas jau ir izrunats...

  AtbildētDzēst