otrdiena, 2014. gada 3. jūnijs

Par obligātajiem fizikas un/vai ķīmijas eksāmeniem "cepoties"

Izlasīju, ka vakar, ziņu kur Uzņēmējs pauž viedokli, ka Izglītības ministrei jāatkāpjas, ja obligātais fizikas vai ķīmijas eksāmens netiks ieviests. Mana reakcija - "That's a huge, steaming pile of bull... !" Kārtējo reizi ne jau "par krekliem" ir dziesma, bet gan ...


Neaizstāvu ministri, jo arī iepriekšminētās ministrijas lauciņā jau ir tik daudz akmeņu, ka Ķīnas mūrim pietiek. Tāpat nav vēlmes izvērsties par piespiedu eksāmena lietderīgumu.

Vispirms, par Uzņēmēju - viņa satraukumu var saprast - ausgstkolu beidzēji neskrien strādāt par grašiem pie Uzņēmēja, bet gan metas freelance sfērā vai atrod labāk apmaksātu darbu, arī ārpus šīs valsts robežām. Turklāt, kurš gan ņems darbā augstskolu nupat beigušu gurķi pie sevis darbā? Palasiet darba sludinājumus - visur tiek meklēti darbinieki, kā minimums, ar 2 gadu darba pieredzi.

Vēl viens aspekts - salīdziniet vidusmēra inženiera un jurista/PRšķika/reklāmista/managera* atalgojumus un prestižu sabiedrībā. "Feel the difference?"

Darbinieku trūkumu risināt palīdz prakse - studenti iet praksē uz savas nozares uzņēmumiem. Parādiet vēl labāku veidu, kā pamanīt topošo augstskolas beidzēju, kurš pēc studijām varētu sākt strādāt uzņēmumā, kur iepriekš gājis praksē ? Protams, nav 100% garantijas, ka katrs praktikants būs lietaskoks  " but, hey, ain't life a bitch? "

Un beidzot, vai Uzņēmējs un viņam līdzīgie var pateikt cik jaunus speciālistus vienā vai otrā specialitātē viņiem vajadzēs pēc 1, 2 vai 3 gadiem? Vai ir sniegts jūtams atbalsts studiju programmām, kas sagatavo vajadzīgā profila speciālistus?

Un tagad pieminēšu tos lielākos akmeņu krāvumus IZM pleķītī. Vai tad skolotāji nav tie, kas rada skolniekos interesi par savu priekšmetu? Cik daudzi no dabaszinātņu skolotājiem iet uz darbu ar mērķi ieinteresēt skolniekus par savu priekšmetu? Cik daudzi jauni dabaszinātņu pedagogi tomēr sāk strādāt savā profesijā? Cik daudziem pedagogiem ir jāmeklē cits darbs, lai varētu pabarot ģimeni?

Pieejot šim jautājumam līdzīgi kā to savulaik darīja Džordžs Karlins ( George Carlin ) ar 10 baušļiem var nonākt pie viena ļoti skarba jautājuma -

"Kas ir galvenā un daudzskaitlīgākā elektorāta daļa Latvijā, uz kuru tiek strādāts katrus 4 gadus, lai jau atkal tiktu pie siles ?"

"C'est tout mes amis, c'est tout!"

P.S. Neko no ārzemju valodās rakstītā negrasos tulkot!
P.P.S. Savām meitām matemātiku, fiziku un ķīmiju grasos pats mācīt, ja ar skolotājiem nepaveiksies!

______________________
* šīs ļoti vajadzīgās profesijas/nodarbošanās nosaukuma rakstība ir atstāta šinī formā, lai izrādītu manu attieksmi in general

1 komentārs: